Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Ako minimalizovať riziko investície

07.05.2024

Investičné riziko je pre poučeného investora prirodzená a všadeprítomná vec, s ktorou možno pracovať, dá sa riadiť, ba dokonca využiť vo vlastný prospech. Rôzne investície vykazujú rôzny pomer medzi očakávaným výnosom a rizikom. Akciové fondy patria k rizikovejším a dlhodobo najvýnosnejším nástrojom. Dlhopisové fondy naopak patria k tým konzervatívnejším investíciám, ktorých výnosy sú však tiež obvykle nižšie. Ako investovať peniaze a zároveň minimalizovať investičné riziko?
 

Diverzifikujte

Diverzifikácia je rozloženie investovanej sumy do viacerých typov investícií, ktoré sú od seba nezávislé. Platí staré známe „Nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka“. Rôzne druhy investícií sa môžu vyvíjať odlišne. Ak hodnota jednej investície klesá, hodnota druhej môže rásť a naopak. 

Treba si uvedomiť, že ani diverzifikácia vás úplne neochráni pred trhovým rizikom a nie je zárukou zisku. Ide však o preverenú investičnú stratégiu, ktorá pomáha minimalizovať riziko.

Z pohľadu diverzifikácie sú výborným nástrojom podielové fondy. Každý podielový fond je sám osebe diverzifikovaný v rámci svojej investičnej stratégie. Napriek tomu sa odporúča diverzifikovať aj medzi jednotlivými fondmi (napríklad kombináciou akciových a dlhopisových fondov). Alebo využiť jednoduchšie riešenie – investíciu do zmiešaných fondov. Takýmto spôsobom môžete ľahko zaručiť, že investícia bude v konečnom dôsledku rozložená do stoviek jednotlivých titulov.
 


Rešpektujte investičný horizont

Investičné riziko klesá s časom. Vieme, že akcie sú všeobecne veľmi rizikové (majú vysokú volatilitu). Nájsť na akciových trhoch stratové alebo extrémne výnosné roky nie je žiadne umenie. Bez problémov nájdeme roky, keď akciové trhy poklesli napríklad o 20 %. Horšie sa však budú hľadať trojročné obdobia poklesu. A nájsť päťročné alebo sedemročné periódy s negatívnym výnosom bude skutočne zložité. 

To znamená, že čím dlhšie obdobie pre svoju investíciu zvolíte, tým je investovanie bezpečnejšie. Pri fondoch sa často zmieňuje tzv. odporúčaný investičný horizont. To je obdobie, ktoré by malo investora s rozumnou pravdepodobnosťou ochrániť pred poklesmi trhov. Investičný horizont je teda dôležitý. Rešpektujte ho!

 

Investujte pravidelne

Pravidelné investovanie rozkladá riziko nevhodného načasovania investície v čase. Pri investovaní stále rovnakej sumy využívate pokles trhov na to, aby ste automaticky nakupovali viac podielových listov. Tie sa vám zhodnotia, len čo trhy opäť začnú rásť. Ak sú ceny hore, nakupujete viac, pri pravidelnom investovaní naopak menej. Rizikovosť vašej investície tak prirodzene klesá.

Pokiaľ si chcete zopakovať základné investičné pricipy, stiahnite si náš investičný ebook.

Example Link Investičná univerzita

Právne upozornenie

Neprehliadnite

Obrázek novinky

Ako sa správať pri poklesoch trhov

13.05.2024
Nervozita na trhoch a výkyvy fondov vždy preveria, nakoľko investori mysleli svoje rozhodnutia vážne.
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Ako minimalizovať riziko investície

07.05.2024
Investičné riziko je pre poučeného investora prirodzená a všadeprítomná vec, s ktorou možno pracovať, dá sa riadiť, ba dokonca využiť vo vlastný prospech.
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov – máj 2024

07.05.2024
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Rizika spojená s investováním

11.04.2024
S každou investíciou je spojené určité riziko. Je to neoddeliteľná súčasť investičného procesu, s ktorou je potrebné počítať. Investičné riziká všeobecne predstavujú pravdepodobnosť, že sa zníži hodnota vašej investície. 
Example Link Prečítať chevron_right