Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Recesia bude miernejšia

31.01.2023
  • Ekonomické ukazovatele sa zlepšujú najmä v eurozóne a Číne
  • Inflácia by mala naďalej klesať
  • Výhľad ziskov firiem zostáva neistý

Vyhliadky globálneho rastu vyzerajú lepšie ako pred niekoľkými mesiacmi. Ekonomické ukazovatele sa zlepšujú najmä v eurozóne a Číne, údaje z USA sú rozporuplnejšie. Hlbokej recesii sa však pravdepodobne podarí zabrániť. Predpokladáme, že centrálne banky budú postupne spomaľovať tempo sprísňovania. Inflácia sa takmer všade zlepšuje a v nadchádzajúcich mesiacoch by sa mala znižovať vďaka klesajúcim cenám potravín a energií aj menej napätým trhom práce. V súčasnom prostredí sa rizikovým aktívam darí. Očakávame, že výnosy dlhopisov budú v nasledujúcich mesiacoch ďalej klesať.

 

Lepšie vyhliadky pre Európu

Januárový index PMI v eurozóne bol znova lepší, než sa očakávalo. V spracovateľskom priemysle aj v službách dosiahol o jeden bod vyššie ako v decembri. Hlavným dôvodom boli nižšie ceny plynu a elektriny, ktoré budú tiež prínosom pre spotrebiteľov a znížia infláciu. Dôležité boli aj zmiernenia obmedzení na strane ponuky, ktoré sa prejavili tým, že dodacie lehoty sa vrátili na úroveň pred pandémiou.

Kompozitný index PMI opäť prekročil neutrálnu hranicu 50, a tak sa zvýšila pravdepodobnosť, že recesia v eurozóne bude miernejšia, než sa pôvodne očakávalo. Došlo aj k prudkému oživeniu predaja automobilov, čo poskytlo impulz priemyselnej výrobe aj spotrebe domácností.

Je pravdepodobné, že ECB bude pokračovať v sprísňovaní finančných podmienok a podmienok poskytovania bankových úverov, ale dopady týchto opatrení sa zrejme prejavia až v priebehu roka.

 

Opätovné otvorenie čínskeho trhu eurozóne príliš nepomôže

Rýchle oživenie čínskej ekonomiky je založené na spotrebe a nebude vyžadovať toľko dovozu z Európy ako oživenie založené predovšetkým na investíciách. Preto si nemyslíme, že zlepšujúca sa situácia v Číne výrazne pomôže výrobe v Európe.

Výhľad rastu čínskych fixných investícií nevyzerá dobre predovšetkým v oblasti bývania a spracovateľského priemyslu. V minulosti to boli predovšetkým čínske fixné investície v spracovateľskom priemysle, ktoré viedli k silnému rastu európskeho vývozu strojov do tejto krajiny. To sa v posledných rokoch prejavilo v slabom čínskom dopyte po európskom strojárskom tovare. Otvorenie ekonomiky a normalizácia spotrebiteľského správania na tom nič nezmení.

 

Zmiešané dojmy ohľadom ziskov firiem

Globálne akciové trhy v minulom týždni upevnili svoje nedávne zisky, pričom USA a rozvíjajúce sa trhy dosiahli lepšie výsledky ako Európa. Zdá sa však, že nedávny rast akcií bol spôsobený skôr behaviorálnymi faktormi než ďalším zlepšením fundamentov. To sa prejavilo v silnej výkonnosti trhových oblastí, ktoré predtým vykazovali slabé výsledky, ako sú technológie a médiá, na úkor defenzívnych sektorov, ako sú zdravotníctvo, utility a základný spotrebný tovar.

A teraz k výsledkovej sezóne. Napriek tomu, že výsledky boli lepšie, než sa očakávalo, zďaleka nie sú presvedčivé. K 23. januáru len 63 % firiem z indexu S&P 500, ktoré reportovali, prekonalo očakávania zisku v priemere o 2 %, čo je pod historickými priemermi. A pri 7% raste tržieb došlo k 6% poklesu čistého zisku, čo svedčí o tlaku na marže.

Navyše je pravdepodobné, že schopnosť firiem preniesť zvýšené náklady na spotrebiteľov bude ďalej klesať. V poslednom prieskume Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) klesol čistý podiel firiem, ktoré chcú zvýšiť ceny, na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Nasledujúce dva týždne budú z hľadiska vykazovania najrušnejšie. Potom budeme mať o vyhliadkach firiem jasnejší obrázok.

Example Link Komentáre z trhu

Právne upozornenie

HTML Example

A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.

Neprehliadnite

Obrázek novinky

Čo si ujasniť, než začnete investovať

02.02.2024
Na aké otázky si najskôr musíte odpovedať, než začnete investovať.
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov: Aktualizované desatero pre rok 2024

02.01.2024
Aké faktory najviac ovplyvnia trhy v roku 2024?
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov – Desatoro pre rok 2024

21.12.2023
Aké faktory budú najviac ovplyvňovať trhy v roku 2024?
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Trhový výhľad na rok 2024

20.12.2023
Úrokové sadzby vo vyspelých ekonomikách zostanú blízko súčasných úrovní počas väčšiny budúceho roka. Rastúce geopolitické napätie môže vyvolať ďalšie obchodné obmedzenia po celom svete. Zvýšený rozptyl výkonnosti aktív bude vyžadovať aktívnu správu investícií.
Example Link Prečítať chevron_right