Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Slabší rast v Číne a ďalšie zvyšovanie sadzieb v Európe

21.06.2023
  • Problémy na trhu s nehnuteľnosťami znížia rast reálneho HDP v Číne
  • Centrálne banky v Európe naďalej zvyšujú úrokové sadzby
  • Vyhliadky pre globálne akciové trhy sa zlepšujú

Centrálne banky v Európe minulý týždeň opäť zvyšovali sadzby a vo zvyšovaní budú pravdepodobne pokračovať až do jesene. V Číne v tomto roku očakávame nižší rast. Na americkom trhu práce sa obnovuje rovnováha a do začiatku budúceho roka by sa mal trh normalizovať. Vyhliadky pre globálne akciové trhy sa zlepšujú.

Čína: slabší rast napriek ďalšiemu uvoľneniu politiky

Vzhľadom na to, že čínski politici nie sú odhodlaní používať sektor nehnuteľností ako krátkodobý stimulačný nástroj, nevidíme žiadne jednoduché riešenie problémov, ktorými tento najväčší sektor čínskej ekonomiky trpí. Preto sme nedávno znížili naše prognózy rastu reálneho HDP Číny v rokoch 2023/2024 na 5,4 %/4,5 % (zo 6,0 %/4,6 %).

Napriek tomu, že predpokladáme, že čínska menová politika sa bude ďalej uvoľňovať, vrátane ďalšieho zníženia povinných minimálnych rezerv bánk v 3. štvrťroku a ďalšieho zníženia úrokových sadzieb o 10 bázických bodov (bb) v 4. štvrťroku, neočakávame, že sa vláda rozhodne pre rozsiahle stimulačné opatrenia.

Náročná demografická trajektória Číny, zvýšená úroveň dlhu a mantra „bývanie je na bývanie, nie na špekuláciu“ pravdepodobne znamenajú, že akékoľvek stimuly v oblasti nehnuteľností a infraštruktúry budú umiernené.

Čína napriek tomu predstavuje pre akciových investorov atraktívnu taktickú príležitosť. Uvoľňovanie politiky sa začína prejavovať – USA a Čína obnovujú diplomatické vzťahy a ocenenia čínskych indexov zostávajú na nízkej úrovni. Odporúčame sa zamerať na firmy, ktoré sú v takej pozícii, aby mohli ťažiť z ďalšieho uvoľňovania politiky, reformy štátnych podnikov a rozvoja umelej inteligencie.

Centrálne banky v Európe: zvyšovanie sadzieb pokračuje

ECB sa nedávno nechala počuť, že sprísňovanie politiky nekončí a že obavy ohľadom vývoja inflácie pretrvávajú. Tiež Bank of England (BOE) sa domnieva, že boj s infláciou nie je u konca – v minulom týždni zvýšila sadzby viac, než sa očakávalo, a to o 50 bb na 5 %. Očakávame, že BOE pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu aj v auguste, septembri a v novembri.

Norges Bank minulý štvrtok tiež zvýšila úrokové sadzby o celých 50 bb na 3,75 %. Ďalšie dve zvýšenia predpokladáme v auguste a septembri. A Švajčiarska národná banka (SNB) zvýšila sadzby o 25 bb na 1,75 % a k poslednému zvýšeniu zrejme pristúpi v septembri.

Globálne akciové trhy

V Európe vidíme klesajúcu infláciu. Sadzby pravdepodobne dosiahnu vrchol v septembri, kedy podľa očakávania ECB ukončí cyklus zvyšovania sadzieb. V 2. polovici tohto roku a v roku 2024 predpokladáme pozitívny rast reálnych príjmov. Pre európske akcie teraz očakávame lepšie výsledky. Nedávno sme zvýšili výhľad pre STOXX 600 na 3/6/12 mesiacov na 470/480/500 bodov (z 465/470/475).

Očakávame, že americký index S&P 500 vďaka rýchlemu rastu trhov dosiahne 4 500 bodov do konca roka. Rast predpokladáme aj v Japonsku. Index TOPIX by mal do konca roku 2023 vzrásť na 2 400 bodov a do 12 mesiacov dosiahnuť 2 500 bodov, a to predovšetkým vďaka pokroku v reformách správy a riadenia firiem.

Napriek tomu upozorňujeme, že vzhľadom na súčasný režim na konci cyklu sprísňovania nie sú závažné dôvody pre nadváhu akcií. Pravdepodobnosť, že akcie v nasledujúcich 12 mesiacoch výrazne prekonajú dlhopisy, zostáva podľa nášho názoru nízka.

Example Link Komentáre z trhu

Neprehliadnite

Plane from above

Napísali o nás: Portrét fondu Goldman Sachs Global Equity Income

24.08.2023
Globálny akciový fond, ktorý cieli na dividendové spoločnosti obchodované primárne na vyspelých trhoch.
Example Link Prečítať chevron_right
Ocean

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov - august 2023

07.08.2023
Vývoj trhov z makroekonomického pohľadu, z pohľadu jednotlivých tried aktív a komentár k investíciám do akcií.
Example Link Prečítať chevron_right
Solar panels at dusk

Prečo sa oplatí investovať pravidelne

18.07.2023
Pravidelné investovanie môže slúžiť ako na budovanie finančnej rezervy do budúcnosti, tak ako nástroj na zníženie investičného rizika.
Example Link Prečítať chevron_right
Colorful stairs pavement

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov - júl 2023

03.07.2023
Vývoj trhov z makroekonomického pohľadu, z pohľadu jednotlivých tried aktív a komentár k rozvíjajúcim sa trhom.
Example Link Prečítať chevron_right