Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Komentář portfolio manažera k vývoji na dluhopisovém trhu

29.11.2022
  • Zveřejnění říjnové inflace v USA způsobilo růst cen dluhopisů a akcií
  • Říjnová inflace v ČR klesla, zda se jedná o změnu trendu, se ale teprve ukáže
  • Trh očekává, že úrokové sazby dosáhnou svého maxima začátkem roku 2023

Publikace nižší než očekávané americké inflace za říjen dne 10. listopadu způsobila růst dluhopisových cen (a růst akcií) po celém světě. Fakt, že česká inflace v důsledku administrativních opatření klesla ještě výrazněji, způsobil že české dlouhodobé úrokové sazby klesly ještě více než americké a podstatně ovlivnily vývoj dluhopisových cen v celé střední a východní Evropě. Uvidíme 12. prosince, kdy bude publikována česká inflace za listopad, jestli bylo říjnové číslo výjimečné anebo se opravdu jedná o změnu trendu, jak si finanční trhy v současnosti myslí.

Trh nyní očekává, že krátkodobé úrokové sazby dosáhnou maxima 7,3 % v lednu 2023 a první pokles by měl přijít hned v únoru a další v květnu. Rok 2023 by sazby měly ukončit poblíž 5 %, zatímco na konci roku 2024 by už měly být pod 4 %, poblíž dlouhodobého minima 3,7 %, kterého by měly dosáhnout někdy v roce 2028. Náš názor je, že je celkem pravděpodobné, že jsou české sazby poblíž maxim.

Prognóza krátkodobých úrokových sazeb dle Bloombergu k 28. 11. 2022. Současná výnosová křivka úrokových swapů je oranžová, modrá je projekce krátkodobých úrokových sazeb z této křivky. Všimněte si razantních snížení sazeb v letech 2023-2024, s kterými trh v současnosti počítá.

 

K 28. listopadu měl český dluhopisový fond NN (L) International Czech Bond duraci 5,63 let při výnosu do splatnosti 5,45 % (benchmark 5,85 let při výnosu do splatnosti 5 %), český fond krátkodobých dluhopisů NN (L) International Czech Short Term Bond měl duraci 0,83 let při výnosu do splatnosti 6,47 % (benchmark 1,07 let při výnosu do splatnosti 6,09 %). Obě portfolia byla plně zainvestovaná s minimálním podílem hotovosti.

 

Example Link Komentáre z trhu

Neprehliadnite

Aerial shot looking down on a braided river at the edge of a black sand beach

Investovanie v aktuálnom prostredí zvýšených rizík

12.05.2023
Rok 2022 ukázal, že v súčasnom trhovom prostredí nepredstavuje základná diverzifikácia medzi akciami a dlhopismi dostatočnú ochranu.
Example Link Prečítať chevron_right
Person working in a cranberry bog

Trhy v kritickom bode

02.05.2023
Riziko recesie zostáva značné, ale zrejme v USA ani v eurozóne nenastane.
Example Link Prečítať chevron_right
Aerial view of quarry

Trh práce a inflácia v USA

06.04.2023
Na celoštátnej úrovni je v USA nebývalý nedostatok pracovných síl.
Example Link Prečítať chevron_right
Aerial view of two whales in the ocean

Napísali o nás: Udržateľné investovanie je pre nás veľká téma

03.04.2023
Aj potom, čo sa NN IP stalo súčasťou Goldman Sachs Asset Management
Example Link Prečítať chevron_right